Różnica między Bogiem a historykami polega głównie na tym, że Bóg nie może zmieniać przeszłości.


Bieżące komentarze: matura z matematyki, oświataMatura poprawkowa z dnia 21 sierpnia 2018 - rozwiązania

Matura poprawkowa z dnia 21.08.2018 - rozwiązania

Zamieściłem właśnie rozwiązania zadań z w/w matury, przy zadaniach testowych umieściłem krótki opis/ uzasadnienie/ obliczenia uzasadniające taki a nie inny wybór poprawnej odpowiedzi.

Plik pdf zawierający rozwiązania można pobrać w zakładce Download lub bezpośrednio tutaj: LINK DO PLIKU

Teoria do matury podstawowej z matematyki w jednym e-booku

W zakładce Dla samouków można pobrać e-book w postaci pliku pdf, który zawiera wiadomości teoretyczne z matematyki wymagane na egzaminie maturalnym na poziomie podstawowym.

E-book liczy 107 stron. Jestem autorem tej publikacji i jako jej właściciel udostępniam ją bez żadnych opłat i zobowiązań wszystkim, którzy zechcą z niej korzystać. Mam nadzieję, że liczna będzie zbiorowość tegorocznych i przyszłych maturzystów, którzy z pożytkiem przestudiują e-book i porzerzą z jego pomocą wiedzę i umiejętności matematyczne.

E-bookiem można się dzielić, udostępniać znajomym, przedrukowywać w całości i w częściach. Nie można tylko wystawiać publikacji do sprzedaży. Ten tekst jest dla urzędników, którzy będą sprawdzać, czy maturzysta nie złamał RODO.

Życzę owocnej lektury, a maturzystom na egzaminie - połamania pióra.

dnia 8 pażdziernika 2018 roku

Tadeusz Socha

Precz z cenzurą

Precz z cenzurą!

Komunistyczna wierchuszka, czyli Junia Jewropiejska uchwaliła cenzurę w internecie.

Jak tak dalej pójdzie, to nie będzie można opublikować arkuszy maturalnych, bo Centralna Komisja Egzaminacyjna tego zakaże pod pretekstem ochrony swoich praw autorskich.

Unijne urzędasy na wzór dawnych sowieckich komisarzy lepiej wiedzą jak mamy żyć, jakimi informacjami mamy się dzielić, a jakimi - nie.

Wiedzą oni, że zbliżające się wybory do europarlamentu przegrają z kretesem, chyba że... zablokują internet - jedyny niezależny od nich przekaz informacji i poglądów.

Oby ten durny projekt, jakim jest Junia Jewropiejska upadł jak najszybciej. Bez niej też przecież może istnieć w Europie wolny przepływ ludzi, towarów i usług. Chociaż... nie wiem, czy teraz tego byśmy chcieli, bo kto teraz może do nas napłynąć: "inżynierowie" i "lekarze" z Syrii i Afganistanu?

Słyszałem głosy, że przesadzam, bo to tylko prawa autorskie itp. Wezwany do tablicy odpowiadam. Jeżeli minister oświaty walnie jakąś głupotę w wywiadzie dla "Faktu", to nie będę mógł tego nawet skrytykować. Jeżeli zacytuję słowa ministra zawarte w tym wywiadzie, to "Fakt" może zażądać, żebym im za użycie ich materiałów zapłacił. Jeżeli to nie jest zamykanie ust oponentom wielkich (czyli rządu, korporacji i dużych firm), to co to jest?

Matura rozszerzona z dnia 9 maja 2018 - rozwiązania

Matura rozszerzona z dnia 9.05.2017 - rozwiązania

Zamieściłem właśnie rozwiązania zadań z w/w matury. Plik pdf zawierający rozwiązania można pobrać w zakładce Download lub bezpośrednio tutaj: LINK DO PLIKU

Jak to zazwyczaj bywa, opinie są róne, choć przeważają narzekania na wysoki poziom trudności zadań. W mojej opinii: porównując z poprzednimi latami średnii wynik będzie prawdopodobnie w przedziale 25% - 30%.

 

Matura podstawowa z dnia 7.05.2018 - rozwiązania

Matura podstawowa z dnia 7.05.2017 - rozwiązania

Zamieściłem właśnie rozwiązania zadań z w/w matury, przy zadaniach testowych umieściłem krótki opis/ uzasadnienie/ obliczenia uzasadniające taki a nie inny wybór poprawnej odpowiedzi.

Plik pdf zawierający rozwiązania można pobrać w zakładce Download lub bezpośrednio tutaj: LINK DO PLIKU

Prawdopodobieństwo warunkowe – spojrzenie z innej strony

Zainspirowany korespondencją z pewnym nauczycielem matematyki postanowiłem poruszyć temat zadań z prawdopodobieństwa  warunkowego, które często występują w arkuszach na maturę rozszerzoną.

Wiele z tych zadań nie jest zbyt skomplikowanych i daje się je bez problemu rozwiązać w pamięci, w dziwnym poczuciu niepewności - bo bez formalnego wykorzystywania wzoru na prawdopodobieństwo warunkowe. Powstają pytania:

  • czy naprawdę proste zadania „ustawione” na wykorzystanie wzoru na prawdopodobieństwo warunkowe tak łatwo jest przechytrzyć i obliczyć żądane prawdopodobieństwo nie wykorzystując tego wzoru i znacznie szybciej?

  • czy takie postępowanie jest poprawne? Fakt, że otrzymaliśmy dobry wynik nie jest rzecz jasna dowodem poprawności rozwiązania.

Krótkie opracowanie na temat wzoru na prawdopodobieństwo warunkowe i sposobu jego ominięcia pożna pobrać wybierając ten LINK DO PLIKU

Strzeżcie się Danaów przynoszących dary

Kto się podszywa pod mitycznych Danaów i przynosi zatrute dary? Naczelny Indoktrynator, czyli Ministerstwo tzw. Edukacji Narodowej. Daje maturzystom kartę wzorów - wybrane wzory matematyczne. Za darmo i każdemu. Karta ta zawiera wybrane twierdzenia o matematycznych obiektach, które nie wiedzieć dlaczego nazywa "wzorami". Fragment twierdzenia Pitagorasa można zapisać równaniem, więc Naczelny Indoktrynator nazywa je wzorem i co mu zrobisz! Taka moda i takie czasy: ślimak to ryba, marchew to owoc, a komunistyczny eurokołchoz "wspiera" przedsiębiorczość (narzucając jej takie podatki i ograniczenia, że nie mogę się nadziwić, iż się komuś jeszcze coś chce przedsiębrać).

Co robi statystyczny maturzysta po otrzymaniu w darze zatrutej karty wzorów? NIC nie robi, a właściwie to robi różne ciekawe rzeczy, ale poza rzetelną nauką matematyki. Wydaje mu się, że nie ma sensu uczyć się i zapamiętywać jakichś tam definicji (jakie straszne słowo! a kysz....) i twierdzeń. Wydaje mu się nie nie ma sensu ćwiczyć umysł i polepszać umiejętności przez rozwiązywanie zadań i problemów matematycznych. Po co ma to robić skoro na maturze... O, tam to on im pokaże, że umie! Przeszuka kartę wzorów i coś wymyśli. Akurat.

Na egzaminie pechowiec natrafia na schody: duża ilość zadań i niemal wszystkie "na myślenie" - wymagające od nieszczęśnika, by do rozwiązania danego problemu dobrał jeden lub więcej wytrychów w postaci tych nieszczęsnych "wzorów". I weź tu szukaj! Gdzie? O ja nieszczęsny! Trzeba umieć sprawnie szukać, a z tym też mam problem - przy dzisiejszym stanie czytelnictwa to nie dziwi: korzystanie z książek, w których oglądamy tylko okładki na witrynie księgarni - trudna sprawa.

Maturzysta, który pracował nad swoją wiedzą i matematycznymi umiejętnościami, patrząc na temat przeciętnego zadania maturalnego od razu ma skojarzenia: przedstawiony problem jest związany z twierdzeniami A, B i C, do obliczenia X, Y i Z mogę użyć wzorów a, b, c, d oraz e. Zajmuje się zatem analizą i rozwiązaniem problemu, a czasem wymaga to dodatkowych pomysłów, twórczej inwencji. Tymczasem ten, który przyjął zatruty dar Naczelnego Indoktrynatora zaczyna szukać i kartkuje kartę wzorów...

Oj, smutne to. Takie to deszczowe, listopadowe refleksje mnie dopadły.
Pozdrawiam nieszczęsnych maturzystów i proszę was: nie przyjmujcie zatrutych darów Naczelnego Indoktrynatora.

26 listopada 2017 roku, Tadeusz Socha


Pozostałe komentarze:
-1--2--3--4--5--

-6--7--8--9--10--

-11--12--13--14--15--

-16--17--18--19--20--

-21--22--23--24--