Matematyka: przyłapywanie nieskończoności na gorącym uczynku.


Bieżące komentarze: matura z matematyki, oświataRzecznik

Minister nauki Barbara Kudrycka powołała dziś Rzecznika Praw Absolwenta.

Oj, Pani minister uprawia jawną dyskryminację! Nie mają rzecznika: łysi, brodacze, mądrzy, głupi, zielonoocy, mieszkańcy wsi, uczniowie powtarzający klasę ...itd... itp. Jak można wyróżniać akurat absolwentów? Nieładnie proszę Pani.

Badania

Urzędnicy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które badania sfinansowało podobno nie chcieli komentować wyników. Podaję je (z różnych źródeł), a główny wniosek z badań, to stwierdzenie, że szkoła zniewala umysły dzieci.

 • Jaś idzie do pierwszej klasy podstawówki i cofa się w rozwoju: nawet jeśli w przedszkolu czytał, to w szkole każą mu sylabizować. Nauczyciel, zamiast z nim rozmawiać, tresuje w wypełnianiu kart zadań. A jeśli Jaś będzie miał własne poglądy, zostanie skarcony.
 • Część nauczycieli nie potrafi pracować z uczniami: 52 proc. dzieci uważa, że posiadanie innych poglądów, niż ma nauczyciel, jest karane.
 • Szkoła zamyka najmłodszych w klasach i zmusza do wypełniania kart pracy. A to prowadzi do ''pogwałcenia natury dziecka'' i ''szkodzi jego rozwojowi''.
 • Dzieciom zafundowano zeszyty ćwiczeń, do których wpisują gotowe odpowiedzi. Nie uczy się ich myślenia, a szkoła nie zaspokaja ich naturalnej potrzeby odkrywania świata.
 • Szkoła choruje na testy. Uczniowie, gdy mają rozwiązać złożone zadania wymagające myślenia, stają się bezradni.
 • Prof. Sowińska: Jeśli dziecko w szkole nie może samodzielnie myśleć i odkrywać świata, bo tylko odpowiada na pytania, tak jak sobie życzy nauczyciel, to czy nie jest to zniewolenie umysłów? W szkołach nie ma zgody, aby uczeń popełniał błędy i się na nich uczył.
 • Dzieci nie potrafią opowiedzieć własnymi słowami, co przeczytały, ani formułować dłuższych wypowiedzi. Na dodatek mówią ubogim językiem, pełnym skrótów.

Przytoczone fragmenty opisów wyników badań mówią same za siebie. Niedawno jeden z uczniów niezadowolony ze swoich szkolnych osiągnięć mówił mi, że szkoła i pracujący w niej nauczyciele nie spełniają jego oczekiwań - a chciałby sumiennie pracować i mieć dobre wyniki. Powiedziałem mu, że państwowa szkoła nie jest po to, by dobrze nauczyć, ale po to, by wychować posłusznego obywatela. I niech to będzie podsumowaniem.

Uderz w stół, a... ZNP się odezwie

Związek gmin wystąpił do rządu z inicjatywą, by pensje dla nauczycieli wypłacano z budżetu państwa. Gminom pozostałoby utrzymanie szkół i inwestowanie w ich bazę. Uzasadnienie jest proste: finanse większości gmin w Polsce są w opłakanym stanie. Oświata pochłania nierzadko ponad jedną trzecią ich budżetów.  Pensje dla nauczycieli, które rosną, pochłaniają większość tzw. subwencji oświatowej, a na utrzymanie budynków szkół, remonty czy organizowanie dzieciom zajęć dodatkowych pieniędzy brakuje.

Na to odezwał się Związek Nauczycielstwa Polskiego: "Protestujemy przeciwko zniesławianiu nauczycieli przez niektóre media sugerujące, że pensje nauczycieli są przyczyną złego stanu finansów samorządów".

Boki zrywać! Swego czasu wyśmiałem reformy polegające na przekazaniu finansowania oświaty do gmin. Mamy bowiem taką sytuację, że oświatą rządzi Warszawa, nauczycielskie pensje ustala Warszawa, wysokość subwencji oświatowej ustala Warszawa, a płacą gminy. Wystarczy dać im mniej pieniędzy i po kłopocie. Niech się martwią. A rząd... deficyt w budżecie ukryje (bo on się rozejdzie na zadłużenie gmin) i jest na kogo zwalić winę za niedofinandsowanie oświaty.

Reakcja ZNP jest tu kuriozalna. Kto tu zniesławia nauczycieli? Gminy mówią tylko tyle, że jeżeli rząd chce centralnie sterowanej, państwowej oświaty, to niech ją sam utrzymuje (choćby te pensje) - albo niech daje tyle kasy, ile wynoszą koszty.

Księżycowe pomysły

MEN ma problem: jak wzbudzić wśród dzieci i młodzieży zainteresowanie muzyką?

Minister edukacji Krystyna Szumilas razem z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim uczestniczyła w prezentacji portalu www.muzykotekaszkolna.pl. Muzykoteka Szkolna skierowana jest do uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej, gimnazjalistów, licealistów, studentów, nauczycieli muzyki, animatorów kultury i wszystkich osób dorosłych, które chciałyby uzupełnić lub poszerzyć swoją wiedzę muzyczną.

Z tej okazji minister Szumilas stwierdziła: "Ten projekt pozwoli zarazić pasją muzyki klasycznej tych uczniów, którzy jeszcze nie wiedzą, że lubią ten rodzaj muzyki".

Już widzę czwartoklasistów zasłuchanych w dźwięki "Sonaty księżycowej", którzy jeszcze nie wiedzą, że lubią Beethovena, ale się o tym dzięki MEN dowiedzą. Gdy zaś zobaczę uczniów gimnazjum zachwyconych muzyką Mozarta, to chyba z krzesła spadnę.

Naprawdę nasza oświata ma tylko takie (księżycowe) problemy? A swoją drogą - bo mamy podobno kryzys: ciekawe, jaka kasa zostanie utopiona w tym "projekcie".

Podrzutki ciąg dalszy

Ośrodek Rozwoju Edukacji na zlecenie MEN przygotował poradnik pt. "Przemoc w rodzinie wobec dziecka. Procedury interwencyjne w szkole". Zajrzałem na stronę tegoż ośrodka. Jest tam więcej materiałów traktujących o przemocy w rodzinie, w szkole i gdzie tam jeszcze, można je pobrać i sobie poczytać. Pobrałem, poczytałem i włos mi się na głowie zjeżył.

Jedno z opracowań na wspomniany temat "popełniła" niejaka Danuta Morawska. Opracowanie to nosi tytuł "Krzywdzenie emocjonalne dziecka". Powołując się na prace kogoś-tam z Instytutu Psychologii Klinicznej w Londynie, stwierdza ona między innymi:

Wachlarz zachowań używanych przez dorosłych w celu skrzywdzenia dziecka jest ogromny. Może on zawierać również: 

 • Nadużywanie pozycji przez rodziców – narzucanie ich woli, szantaż finansowy, negowanie osiągnięć dziecka, narzucanie swojej pomocy, manipulowanie relacjami dziecka z rodzeństwem.

W oparciu o takie "osiągnięcia" nauki nauczyciele polskich szkół będą teraz zakładać niebieskie książeczki. Rodzicu! Pamiętaj:

 1. Powiesz dziecku, że ma posprzątać? Narzucasz mu swoją wolę, czyli działasz w celu skrzywdzenia dziecka! Jesteś przestępcą!
 2. Powiesz dziecku, że kieszonkowe zależy od jego zachowania? Popełniasz szantaż finansowy, czyli działasz w celu skrzywdzenia dziecka! Jesteś przestępcą!
 3. Mówisz dziecku, że jedna ocena pozytywna ze sprawdzianu wobec pięciu niedostatecznych to za mało? Negujesz jego osiągnięcia, czyli działasz w celu skrzywdzenia dziecka! Jesteś przestępcą!
 4. Pytasz dziecko, czy mu pomóc odrobić zadanie domowe? Narzucasz mu swoją pomoc, czyli działasz w celu skrzywdzenia dziecka! Jesteś przestępcą!
 5. Mówisz dziecku, by nie zabierało braciszkowi zabawek? Manipulujesz relacjami dziecka z rodzeństwem, czyli działasz w celu skrzywdzenia dziecka! Jesteś przestępcą!

Ale czasów doczekaliśmy! Ludzie wypisujący takie bzdury mają tytuły w Londynie, a nasi bezrefleksyjni wielbiciele wszelkich euro-nowości powielają te idiotyzmy. Szkoda, że ze szkodą dla przymusowo uczęszczających do szkół dzieci, bo odchodząca minister Hall też to kupiła i co najgorsze wdrożyła do realizacji.

Teraz tylko patrzeć jak pod byle pretekstem szkoły będa się wtrącać w wewnętrzne sprawy polskich rodzin, bo pewnie znajdą się wśród nauczycieli tacy, którzy to przeczytają i potraktują poważnie...

Podrzutka

Wygląda na to, że minister Hall podrzuciła swojemu następcy kukułcze jajco. Mają bowiem wejść w życie przepisy, na podstawie których nauczyciel może wystawić tzw. niebieską kartę, jeżeli uzna (według własnego widzi-misię), że w rodzinie ucznia dochodzi do przemocy.

Wystawienie takiej niebieskiej karty rozpoczyna procedurę, od której nie można odstąpić. Dokument trafia do specjalnego gminnego zespołu, który podejmuje decyzję, co dalej zrobić. W najgorszym razie może się to skończyć odebraniem praw rodzicielskich. A wszystko to może nastąpić na podstawie twierdzeń ucznia, które (jak wskazuje praktyka) zgadzają się ze stanem faktycznym albo i nie. Jedno jest pewne: nauczyciel, czyli osoba, która może mieć zerowe umiejętności prowadzenia śledztwa, ma:

 • orzekać o podejrzeniu popełnienia przestępstwa,
 • wtrącać się tym samym w życie rodziny, a zarazem
 • narażać rodzinę na przykrości bo dziecko niezadowolone z zakazu wyjścia na miasto bredzi, ze tatuś na nie ciągle krzyczy.

Niebieskiej karty broni oczywiście Katarzyna Hall.  Według niej ważniejsze jest, aby nie przeoczyć żadnego krzywdzonego dziecka, niż to, że ktoś nadgorliwie założy kartę bez odpowiedniego uzasadnienia.

No i jak tu się dziwić, że nasza biedna oświata jest w takim stanie, jeżeli ministrują jej takie tuzy intelektu? Rozumując tak, jak minister Hall należałoby co tydzień przesłuchiwać wszystkich mężczyzn, bo ważniejsze jest, żeby nie przeoczyć żadnej zgwałconej kobiety, niż to, że komuś się założy kartotekę.

Prawa Murphy'ego

 W Sejmie trwają rozmowy dotyczące przewodnictwa poszczególnym komisjom sejmowym. PAP, powołując się na nieoficjalne źródła podaje, że Ruch Palikota ma przewodniczyć sejmowej Komisji Edukacji Narodowej.

To mniej więcej tak, jakby delegacja wilków przewodniczyła kimisji ustającej zasady wypasu owiec.

Nie wiem, czy PAP tak tylko straszy, ale prawa Murphy'ego sugerują, że nie:

Jeżeli wydaje ci się, że już gorzej być nie może - na pewno będzie.

Jeżeli coś może się nie udać - nie uda się na pewno.

Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane.


Pozostałe komentarze:
-1--2--3--4--5--

-6--7--8--9--10--

-11--12--13--14--15--

-16--17--18--19--20--

-21--22--23--24--