Nie przejmuję się, jeżeli masz problemy z matematyka. Zapewniam Cię, że ja mam jeszcze większe.


Bieżące komentarze: matura z matematyki, oświataBędą reformy reform?

Padła propozycja, by utworzyć Ministerstwo Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości. Jedną ze sładowych tego nowego tworu miałoby być MEN - tym samym ministerstwo od edukacji jako samodzielny byt przestałoby istnieć.

Na szefa tego superministerstwa zaproponowało... Michała Boniego. Ależ on ma u onego plecy - co nowy stołek, to Boni najlepszy. A dlaczego nie ktoś inny? BO NIe! Ja dalej twierdzę, że są lepsze kandydatury: może BONIek?

Jakość kształcenia

Pewien świeżo upieczony poseł (nie podam nazwiska, bo nie będę gościa reklamował), nie wiedział co to są: Konwent Seniorów i prezydium Sejmu. Człowiek ten:

 • jest absolwentem politologii i nauk społecznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie,
 • jest doktorantem na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej w Pułtusku.

I ten człowiek będzie stanowił prawo obowiązujące na terenie naszego nieszczęsnego kraju.

To jest mniej więcej tak, jakby doktorant na wydziale matematycznym Uniwersytetu w Kociej Wólce nie wiedział jak rozwiązać równanie kwadratowe. Nikodem Dyzma się kłania.

BONI? NO NIE!

Chodzą słuchy o innnym kandydacie na stołek ministra MEN, mianowicie o Michale Boni, który teraz "doradza" Donaldowi Tuskowi. Jak widać, na oświacie zna się każdy. O nowym kandydacie mogę napisać tyle, że gdy dowiedziałem się, iż premier Tusk chce go wziąć za doradcę, to moja opinia o premierze zmieniła się ze sceptycznej na negatywną.

Skoro jednak jesteśmy przy temacie wakatu szefa MEN, to może... Boniek?

Szumi las... Szumilas?

Chodzą słuchy, że Katarzynę Hall ma zastąpić Krystyna Szumilas, która była wiceministrem MEN.

14 października była ona gościem Radia Katowice, w którym mówiła, że "rząd ma kilka pomysłów by zapewnić wszystkim pedagogom pracę". Dodała także, że odejścia od obniżenia wieku szkolnego nie będzie.

A nie mówiłem, że będzie gorzej? Następny minister, który uważa, że szkoła nie jest po to, by uczyć, ale po to, by nauczyciele mieli pracę. W te poglądy wpisuje się wysyłanie 6-latków do szkół - aby tylko nie trzeba było zwalniać niepotrzebnych pedagogów... Interes dzieci i prawa rodziców do decydowania o tym, jak ich dzieci będą wychowywane są na szarym końcu.

Przymusowy obowiązek

Na stronie MEN ukazała się informacja, której fragmenty przytoczę:

"W Gdańsku odbyła się konferencja ministrów Unii Europejskiej do spraw kształcenia obowiązkowego.(...)
Podczas obrad, którym przewodniczyła minister Katarzyna Hall, uczestnicy dyskutowali o roli i znaczeniu kompetencji językowych dla mobilności w aspekcie uczenia się przez całe życie i przyszłego zatrudnienia."

A to się wydało! Minister Hall jest ministrem do spraw kształcenia przymusowego! Cała ta "Edukacja Narodowa" to tylko tak, dla pozoru. Pewnie - gdyby nauka według państwowych wzorców nie była przymusowa, to ci ministrowie i cała reszta biurokracji oświatowej musieliby znaleźć jakąś porządną pracę. Ale jaką? Przecież po tylu latach przewracania bzdurnych papierków oni już nic nie umieją!

Wyborcze refleksje

Pierwsza rzecz, jaka się nasuwa, to funkcjonowanie tzw. "demokracji". Teoretycznie są to rządy wiekszości. A co na to skrzecząca rzeczywistość? Oto fakty:

 • 52,75 % uprawnionych do głosowania nie pofatygowało się do urn. To nie jest lenistwo. Oni po prostu nie wierzą, że wybory mogą cokolwiek zmienić, czyli mają polityków w głębokim poważaniu. Efektem tego jest to, że...
 • Zwyciężyła partia polityczna, na którą głosowało 17,7 % uprawnionych do głosowania. Czy to są rządy większości?
 • Na drugą z kolei partię głosowało niecałe 14,5 % uprawnionych do głosowania.
 • W sumie głosy 32,2 % uprawnionych do głosowania, czyli mniej, niż jednej trzeciej, dało 68 % oddanych głosów, co przekłada się na 353 miejsc w Sejmie, czyli prawie 77 %.
 • Przypomnę nieśmiało, że według Konstytucji mamy mieć ordynację proporcjonalną. Twierdzę, że posłowie, którzy ustalali taką ordynację nie powinni ukończyć gimnazjum, bo po gimnazjum należy wiedzieć co to są wielkości proporcjonalne.

Jak wyniki wyborów będą się przekładać na system oświatowy?

Zwyciężyła ta sama opcja polityczna, którz sprawowała władzę do tej pory. Ta opcja dała nam najgorszego ministra oświaty w ostatnim 20-leciu. Widać to po efektach: analiza egzaminów gimnazjalnych, a zwłaszcza maturalnych nie pozostawia tu złudzeń.

Wobec tego prognoza może byc tylko jedna: będzie gorzej. Poziom nauczania dalej będzie się obniżał a szkoła zamiast dobrze uczyć będzie w coraz większym stopniu zajmowała się pseudo-wychowawczymi projektami typu "głosowanie na Mazury", czy rok "Szkoły z Pasją".

Przed wyborami politycy każdemu by w...leźli

Donald Tusk podczas spotkania ze związkowcami z ZNP:

 • Nie ma alternatywy dla publicznej szkoły.

Ciekawe, kiedy ten liberał przepoczwarzył się w miłośnika wszelkiego państwowego.

 • Konkurencja jest dobra, ale szkoła publiczna i wy, nauczyciele, potrafiliście zadbać nawet w najtrudniejszych czasach o możliwie najwyższy standard.

Proszę zwrócić uwagę słówko "możliwie" i przeczytać zdanie bez tego słowa.

 • Publiczna szkoła jest gwarancją jakości nauczania, a nie gwarancją przywilejów socjalnych dla nauczycieli, ja to dobrze wiem.

Większość uważa, że jest odwrotnie.

 • Gwarantuję wam, że ja od stołu rozmów nigdy nie odejdę i wiem, że jak się rozmawia z polskimi nauczycielami, to oni są pierwsi gotowi do mądrej, logicznej zmiany. Mam nadzieję, że jeszcze parę fajnych rzeczy razem zrobimy.

"Fajne rzeczy". Dobre. W piaskownicy. Nie macie wrażenia, że premier nam dziecinnieje?


Pozostałe komentarze:
-1--2--3--4--5--

-6--7--8--9--10--

-11--12--13--14--15--

-16--17--18--19--20--

-21--22--23--24--25--

-