Jak się uczyć?

Na szkołę za bardzo nie licz...

...chyba, że masz szcęście i trafisz na dobrego nauczyciela. Prawda jest taka, że archaiczny klasowo-lekcyjny system nauczania po prostu się nie sprawdza.
 • Badania pracowników Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie:
  "Rozwojowi kreatywności szkodzi sztywny program nauczania oraz ramy lekcji."
 • Dr Witold Ligęza, psycholog i dyrektor Grupy Edukacyjnej Ośrodka Twórczej Edukacji "Kangur":
  "Tradycyjne 45-minutowe szkolne lekcje zabijają kreatywność. Wszystko, co twórcze, odbywa się w szkole w małej salce po lekcjach. Na lekcjach jest tablica, kreda i wygłaszanie prawd objawionych. Większość nauczycieli nie oczekuje bowiem od ucznia, żeby zastanawiał się nad zagadnieniem, tylko żeby udzielił jednej, słusznej odpowiedzi - jak dziecko drąży, wypytuje, zastanawia się, patrzy na sprawę z różnych punktów widzenia, to zaczyna być irytujące, niewygodne."
 • Tomasz Żuroch-Piechowski, kaszubski poeta:
  "Polska szkoła nie uczy myślenia i samodzielności w myśleniu, tylko promuje posłusznych idiotów."
 • Jan Hartman, filozof, etyk i publicysta:
  " Logika przyjęta w masowej edukacji fatalnie odbija się na jakości całego nauczania, bo wymagania programowe i egzaminacyjne obniża się do poziomu najsłabszych uczniów."

Czy jesteś bez szans?

NIE! Naucz się sam! Wykorzystaj Internet do zdobywania informacji. Zapoznaj się z poradami, opracowaniami, przykładami. Zobacz wzorcowe rozwiązania. Rozwiązuj różnorodne zadania. Naucz się samodzielnie rozwiązywać zadania! Ta metoda ma jedną zasadniczą wadę: wymaga dużo pracy i wytrwałości w dążeniu do celu. Nie załamuj się: dobry nauczyciel będzie wymagał tego samego. Umiejętności matematycznych nie sposób włożyć do głowy. Sam musisz je zdobyć wytrwałym treningiem. Innej drogi nie ma. Matura z matematyki nie będzie dla Ciebie trudna, jeżeli zaczniesz przygotowania odpowiednio wcześnie. Najlepiej od pierwszej klasy...

Nie tylko matematyka...

Bardzo często (zwłaszcza na poziomie podstawowym) maturzysta nie potrafi rozwiązać zadania, gdyż nie zrozumiał jego tematu. Ten brak zrozumienia to nie tylko efekt luk w wykształceniu matematycznym, ale też słabego posługiwana się językiem polskim. Zdecydowana większość uczniów nie czyta książek. Żadnych książek - nie tylko lektur. Na widok tematu zadania składającego się z kilku zdań złożonych, zajmującego ponad 5 linijek tekstu absolwent LO zazwyczaj wydaje westchnienie rozpaczy. Temat takiego zadania trudno mu zrozumieć i to nawet po kilkakrotnym przeczytaniu. Jeżeli nie chcesz mieć problemów z nauką matematyki, to czytaj, czytaj, czytaj... Rozwijaj umiejętność rozumienia czytanego tekstu, wzbogacaj słownictwo. Nie daj się wepchnąć w getto pseudo-cywilizacji obrazkowej.